Психологічна допомога дітям у кризових ситуаціях![](https://site-2125434.mozfiles.com/files/2125434/medium/logo_semiya.png)
Події, що відбуваються в нашій країні, певною мірою торкаються всіх її громадян. Учасники бойових дій, вимушені переселенці, волонтери, соціальні працівники, усі, хто заглиблений у переживання, пов’язані з минулими чи теперішніми трагічними подіями, отримали психологічні травми і потребують зцілення. Не менш болісно переживають кризові ситуації діти. Як допомогти їм пережити ці ситуації? Як в умовах навчального закладу забезпечити психологічне відновлення?
Під впливом екстремальних ситуацій у людини порушується базове почуття безпеки, розвиваються хворобливі стани травматичного та посттравматичного стресу, а також невротичні та психічні розлади.
Дітям, які переживають гостру фазу стресу, потрібно надати першу психологічну допомогу. Із дітьми, які перебувають у стані посттравматичного стресу, необхідно проводити відновлювальну роботу. Для тих, у кого під впливом нестабільної ситуації через емоційну зараженість підвищився рівень тривожності чи проявляються поведінкові проблеми, доцільно створити відчуття безпеки, передбачуваності. Розглянемо ці напрями роботи детальніше.
Надання першої психологічної допомоги
Гостра стадія стресу блокує цілеспрямовану діяльність людини. Дитина не має в своєму життєвому досвіді засобів для подолання цього стану. Вона стає дуже сприйнятливою до мінімальної допомоги. Ефективною в такому разі є будь-яка підтримка дорослих. Ідеться про сукупність заходів підтримки і практичної допомоги.
Традиційно виокремлюють такі принципи надання першої психологічної допомоги:
- захищати безпеку, гідність і права людини;
- адаптувати свої дії відповідно до культурних традицій;
- бути обізнаним щодо способів реагування на надзвичайну ситуацію;
- берегти себе.
Не всі діти, які перебувають у кризовому стані, потребують першої психологічної допомоги. У деяких із них достатньо ресурсів для самостійного виходу із кризового стану, вони мають адаптивний досвід, що дає їм змогу втримати емоційну рівновагу. Основне для дитини, яка перебуває в такому стані, — наявність поряд урівноважених дорослих (батьків, педагогів тощо).
Усвідомити потребу в допомозі здатна не кожна дитина. Нав’язування їй такої допомоги може спричинити роздратування й агресію з її боку. Тому дорослі, які перебувають поруч, мають бути чутливими до потреб дитини: не наполягати на допомозі, однак бути готовими надати її. Емоційну підтримку може надати кожний, хто є поруч. Однак іноді дитина потребує спеціалізованої медичної, психіатричної та соціальної допомоги.
Під час надання допомоги важливо дотримуватись етичних принципів, як-от:
· неупередженість;· конфіденційність;· повага до рішень клієнта;· урахування культурних особливостей тощо.Також слід пам’ятати про такі настанови щодо надання першої психологічної допомоги:
· дивитися — спостерігати за станом дітей, умовами їхньої безпеки тощо;· слухати — з’ясовувати потреби, переживання, необхідність підтримки тощо;· спрямовувати — допомагати задовольняти основні потреби, емоційно справлятися із ситуацією, контактувати з необхідними службами підтримки.
Ознаки посттравматичного стресу
- невмотивована пильність — людина уважно стежить за всім, що відбувається, очікуючи на небезпеку;
- різке реагування на голосні звуки;
- відсутність таких проявів, як радість, любов, грайливість, спонтанність тощо, труднощі під час встановлення близьких і дружніх контактів з оточенням;
- агресивність — прагнення розв’язувати проблеми за допомогою сили. Виокремлюють не лише фізичну, а й психічну, емоційну та вербальну агресивність;
- порушення пам’яті та концентрації уваги — особливо в разі наявності стресового чинника;
- депресія, якій передують нервове виснаження, апатія і негативне ставлення до життя;
- загальна тривожність, що проявляється на таких рівнях —
– фізіологічному — біль у спині, спазми шлунка, головний біль;
– психічному — постійна занепокоєність, стурбованість, параноїдальні прояви;
– емоційному — страх, невпевненість у собі, комплекс провини;
– напади люті, гніву;
- зловживання лікарськими препаратами, наркотичними речовинами, алкоголем;
- нав’язливі спогади — один із важливих симптомів, що вказує на посттравматичний синдром. У пам’яті людини раптово постають страшні сцени, пов’язані із травмуючою подією. Ці спогади можуть виникати як уві сні, так і під час неспання;
- галюцинаторні переживання — настільки яскраві, що події, які відбуваються в цей момент, здаються менш реальними;
- безсоння, кошмари, у результаті яких виникає регулярне недосипання, що призводить до нервового виснаження. Безсоння може бути зумовлене високим рівнем тривожності, емоційного напруження;
- думки про самогубство;
- почуття провини, що іноді провокує самознищувальну поведінку.
Проведення індивідуальної відновлювальної роботи