Психологічна допомога дітям у кризових ситуаціях

    Події, що відбуваються в нашій країні, певною мірою торкаються всіх її громадян. Учасники бойових дій, вимушені переселенці, волонтери, соціальні працівники, усі, хто заглиблений у переживання, пов’язані з минулими чи теперішніми трагічними подіями, отримали психологічні травми і потребують зцілення. Не менш болісно переживають кризові ситуації діти. Як допомогти їм пережити ці ситуації? Як в умовах навчального закладу забезпечити психологічне відновлення?
Під впливом екстремальних ситуацій у людини порушується базове почуття безпеки, розвиваються хворобливі стани травматичного та посттравматичного стресу, а також невротичні та психічні розлади.
Дітям, які переживають гостру фазу стресу, потрібно надати першу психологічну допомогу. Із дітьми, які перебувають у стані посттравматичного стресу, необхідно проводити відновлювальну роботу. Для тих, у кого під впливом нестабільної ситуації через емоційну зараженість підвищився рівень тривожності чи проявляються поведінкові проблеми, доцільно створити відчуття безпеки, передбачуваності. Розглянемо ці напрями роботи детальніше.

Надання першої психологічної допомоги

Гостра стадія стресу блокує цілеспрямовану діяльність людини. Дитина не має в своєму життєвому досвіді засобів для подолання цього стану. Вона стає дуже сприйнятливою до мінімальної допомоги. Ефективною в такому разі є будь-яка підтримка дорослих. Ідеться про сукупність заходів підтримки і практичної допомоги.

Традиційно виокремлюють такі принципи надання першої психологічної допомоги:

  • захищати безпеку, гідність і права людини;
  • адаптувати свої дії відповідно до культурних традицій;
  • бути обізнаним щодо способів реагування на надзвичайну ситуацію;
  • берегти себе.

Не всі діти, які перебувають у кризовому стані,  потребують  першої психологічної допомоги. У деяких із них достатньо ресурсів для самостійного виходу із кризового стану, вони мають адаптивний досвід, що дає їм змогу втримати емоційну рівновагу. Основне для дитини, яка перебуває в такому стані, — наявність поряд урівноважених дорослих (батьків, педагогів тощо).
Усвідомити потребу в допомозі здатна не кожна дитина. Нав’язування їй такої допомоги може спричинити роздратування й агресію з її боку. Тому дорослі, які перебувають поруч, мають бути чутливими до потреб дитини: не наполягати на допомозі, однак бути готовими надати її. Емоційну підтримку може надати кожний, хто є поруч. Однак іноді дитина потребує спеціалізованої медичної, психіатричної та соціальної допомоги.

Під час надання допомоги важливо  дотримуватись етичних принципів, як-от:

·         неупередженість;
·         конфіденційність;
·         повага до рішень клієнта;
·         урахування культурних особливостей тощо.

Також слід пам’ятати  про такі настанови щодо надання першої психологічної допомоги:

·         дивитися — спостерігати за станом дітей, умовами їхньої безпеки тощо;
·         слухати — з’ясовувати потреби, переживання, необхідність підтримки тощо;
·         спрямовувати — допомагати задовольняти основні потреби, емоційно справлятися із ситуацією, контактувати з необхідними службами підтримки.

Ознаки посттравматичного стресу

  •          невмотивована пильність — людина уважно стежить за всім, що відбувається, очікуючи на небезпеку;
  •          різке реагування на голосні звуки;
  •          відсутність таких проявів, як радість, любов, грайливість, спонтанність тощо, труднощі під час встановлення близьких і дружніх контактів з оточенням;
  •          агресивність — прагнення розв’язувати проблеми за допомогою сили. Виокремлюють не лише фізичну, а й психічну, емоційну та вербальну агресивність;
  •          порушення пам’яті та концентрації уваги — особливо в разі наявності стресового чинника;
  •          депресія, якій передують нервове виснаження, апатія і негативне ставлення до життя;
  •          загальна тривожність, що проявляється на таких рівнях —
–          фізіологічному — біль у спині, спазми шлунка, головний біль;
–          психічному — постійна занепокоєність, стурбованість, параноїдальні прояви;
–          емоційному — страх, невпевненість у собі, комплекс провини;
–          напади люті, гніву;
  •          зловживання лікарськими препаратами, наркотичними речовинами, алкоголем;
  •          нав’язливі спогади — один із важливих симптомів, що вказує на посттравматичний синдром. У пам’яті людини раптово постають страшні сцени, пов’язані із травмуючою подією. Ці спогади можуть виникати як уві сні, так і під час неспання;
  •          галюцинаторні переживання — настільки яскраві, що події, які відбуваються в цей момент, здаються менш реальними;
  •          безсоння, кошмари, у результаті яких виникає регулярне недосипання, що призводить до нервового виснаження. Безсоння може бути зумовлене високим рівнем тривожності, емоційного напруження;
  •          думки про самогубство;
  •          почуття провини, що іноді провокує самознищувальну поведінку.

Проведення індивідуальної відновлювальної роботи

  •   надання допомоги щодо відновлення безпечного зовнішнього середовища та відчуття безпеки, а також повернення до звичного способу життя;
  •   обговорення та пояснення травмуючого досвіду в безпечному середовищі;
  •   пояснення психотравми та відверті відповіді на запитання з урахуванням віку дитини;
  •   надання допомоги дітям щодо висловлення своїх відчуттів;
  •   залучення батьків, опікунів дитини до процесу відновлення.

Під час роботи з дітьми, які переживають кризовий стан, використовують різноманітні вправи на подолання посттравматичного стресу, адаптовуючи їх до конкретної ситуації, проблеми тощо.

Вправа «Релаксація»

Мета: надати можливість контролювати тілесні реакції на тривогу/стрес.
Якщо дитина перебуває у стані гострого стресу, найлегше відновити її емоційну рівновагу за допомогою релаксації, що передбачає два види дій: напруження і розслаблення м’язів. Водночас важливо правильно дихати. Вдих — напруження м’язів, видих — розслаблення. Наприклад: повільно напружити пальці ніг, одночасно роблячи глибокий повільний вдих, потім повільно розслабити їх.
Відтак можна доповнити цю вправу візуалізацією: позитивні образи, повільне дихання і розслаблення м’язів.

Гра «Гаряче крісло»

Мета: підвищити здатність дитини спостерігати за собою та своїми думками;        визначити, що стає перепоною на шляху до відновлення.
Дитина сідає на стілець, озвучує негативну думку про себе чи ситуацію (можна, щоб інші діти висловлювали негативні думки про неї: «Ти — невдаха», «Ти не зможеш…»). У цій ситуації дитина має сказати позитивну думку. Основне — не перетворити негативні думки на позитивні, а трансформувати нереалістичний негатив на реалістичний позитив.






Гра «Термометр страху»

Мета: навчити дитину спостерігати за власним рівнем тривожності, страху.
Дитині показують картку із зображенням термометра, який має шкалу від 0 до 10. За допомогою шкали дитина має визначити свій рівень страху: 0 — відсутність страху, 10 — сильний страх.
Дитина називає ситуації, які викликають у неї занепокоєння, і оцінює їх за шкалою термометра. Відповідно, дорослий визначає найбільш проблемну ситуацію.

Гра «Відштовхни мене»

Мета: відпрацювати навички утримування рівноваги.
Двоє гравців стають обличчям один до одного на відстані близько 1 м. Витягнувши руки перед собою — долоні вперед, пальці спрямовані вгору, — гравці торкаються долонь один одного.
Під час гри можна нахилятися вперед або назад, але не можна зрушувати з місця. Якщо хтось із гравців утратить рівновагу, тобто зробить крок вбік чи вперед/назад, то він програє. Якщо доторкнеться до будь-якої іншої частини тіла партнера, окрім долоні, — також програє. Можна відштовхувати долоні партнера з будь-якою силою, відводити свої долоні убік, припиняючи контакт.
Гра полягає в тому, що перемоги досягають не за рахунок поразки партнера, а шляхом утримання власної рівноваги. Перемогти може один із партнерів, обидва або ж ні той, ні той. Оптимального результату гри буде досягнуто, якщо рівновагу втримають обидва партнери.

Як зробити спілкування з дитиною доброзичливим
Пам’ятка для батьків

  •          Визначте те, що вас дратує в дитині. Поміркуйте, чи не пов’язано це з аналогічними якостями або рисами характеру у вас та ваших близьких. Тому якщо хочете змінити дитину — почніть із себе.
  •          Спробуйте порахувати до десяти перш ніж сказати дитині образливі слова. Це дасть змогу витримати паузу та поміркувати над тим, як можна «м’якіше» висловити те, що вам не подобається в її поведінці. Адже зауваження слід робити так, щоб дитина їх справді почула. Інакше вона може «закритися» від образи, чекаючи вдалої нагоди, щоб відповісти вам тим самим. Наприклад, звертання до дитини «Ти, ледарю, сідай робити уроки» можна перефразувати так: «Давай сплануємо твій час: через п’ять хвилин ти сідаєш робити домашнє завдання, а через годину виконаєш його і підеш гуляти».
  •          Уникайте висловів на кшталт: «Завжди ти такий, завжди все неправильно робиш», «Ти невиправний!». Це прямі вказівки дитині бути саме такою — вони не залишають їй простору, щоб поліпшити поведінку.
  •          Пам’ятайте, що навчати дитину будь-чого найліпше на власному прикладі і щирих, довірливих взаєминах. У такому разі в дитини буде можливість сказати «так» вашому вихованню.
  •     Пам’ятайте, що образливі слова, звернені до дитини, залишаються жити в ній: її тілі, свідомості та проявляються у згаслому погляді, невпевненості, мстивості, фізичній напруженості, хворобах, манері поведінки тощо.

Допомагаємо дитині подолати посттравматичний стрес
Рекомендації для педагогів

  •          Заохочуйте дитину до виконання щоденних справ. Повернення до звичного режиму життєдіяльності дасть дитині змогу відчути, що вона в безпеці. Вона має розуміти, що навчальний заклад — безпечне місце для неї. Будьте спокійними і виваженими, заспокоюйте дитину уникайте додаткового тиску на неї.
  •          Надавайте дитині можливість вибору. Здебільшого травмуючі події призводять до втрати контролю, хаосу, тому можливість вибору або контролювання (за умови, що це можливо) дадуть дитині змогу почуватися в безпеці.
  •          Оберіть дорослого, який зможе забезпечити дитині додаткову підтримку. Домовтеся з дитиною, до кого вона може звернутися в разі необхідності.
  •          Зберіть максимум інформації щодо систем переадресації для дітей, які потребують спеціалізованої допомоги фахівців. Якщо дитина має серйозні проблеми, що не зникають із плином часу, її потрібно направити до відповідного фахівця.
  •          Не слід замовчувати травмуюючу ситуацію. Дитині складно «просто забути про все». Тому варто вислухати її, обговорити почуття та міркування, які виникають у неї з приводу того, що відбувається.
  •          Будьте готовими до непростих запитань: «Чому відбулася та чи та подія?» (продемонструйте своє ставлення до ситуації), «Чи все буде добре?» (не давайте неправдивих обіцянок і марних надій, однак розкажіть, що рятувальні організації, волонтери, міністерства та відомства, військові та поліція роблять усе можливе для відновлення миру та порядку).
  •          Оголосіть хвилину мовчання. Поясніть дітям, що в такий спосіб ушановують загиблих.
  •          Подбайте про те, щоб дитина мала можливість гратися і навчатися разом з однолітками, адже їхня підтримка дуже важлива для неї.
  •          Будьте готовими до діалогу з дитиною. Вона має знати, що ви готові її вислухати. Давайте прості та реалістичні відповіді на запитання дитини про травмуючі ситуації.
  •          Подбайте про безпечне місце, у якому дитина зможе розповісти про те, що з нею сталося. Відведіть певний час для бесіди, щоб допомогти їй зрозуміти, що обговорювати те, що сталося, — нормально.
  •          Підтримуйте дитину у формуванні позитивних методів подолання стресу та страху. Допоможіть їй обрати оптимальні стратегії для тієї чи тієї ситуації, зверніться до її попереднього досвіду долання стресу.
  •         Будьте пильними до явищ навколишнього середовища, що можуть спричиняти певну реакцію в дитини, яка переживає посттравматичний стрес (погіршення погоди, гучні звуки тощо). Передбачайте кризу і надавайте додаткову підтримку в ситуаціях, що можуть бути нагадуванням про травмуючі події. Допомагайте дитині підготуватися до цієї кризи. Попереджайте дітей, якщо збираєтеся, наприклад, увімкнути світло, різко підвищити голос тощо.
  •          Чиніть опір намаганням дитини залучити вас до негативного переживання травми. Іноді діти провокують педагогів на повторення образливих ситуацій, адже вони долають стрес шляхом реконструювання травми за допомогою гри або взаємодії з іншими.
  •          Звертайте увагу на реакцію однолітків на дитину, яка переживає посттравматичний стрес, та інформацію, якою вони обмінюються. Убережіть дитину від цікавості однокласників та захистіть однокласників від деталей і подробиць травмуючої ситуації, які можуть їх налякати, засмутити тощо.
  •          Установіть чіткі межі неадекватної поведінки, розробіть логічні (однак не каральні) наслідки. Пам’ятайте, проблеми з поведінкою можуть бути тимчасовими, пов’язаними із психотравмою, а найбільш деструктивна поведінка може бути спричинена хвилюваннями, що також пов’язані з психотравмою.
  •          Бережіть власне емоційне та фізичне здоров’я. Дитині, яка бачить поруч упевнених, спокійних та бадьорих дорослих, швидше вдається нормалізувати свій стан.

Підтримуємо дитину, яка переживає посттравматичний стрес
Поради для батьків

  •          Подбайте, аби дитина перебувала в теплі та безпеці, подалі від шуму та значного скупчення людей.
  •          Частіше обнімайте та притуляйте дитину до себе.
  •          Говоріть із дитиною спокійним і ласкавим голосом.
  •          Приділяйте дитині якомога більше часу та уваги.
  •          Постійно нагадуйте дитині, що вона в безпеці.
  •          Поясніть дитині, що вона не винна в тому, що сталося.
  •          Намагайтеся не розлучати дитину з тими, хто піклується про неї — із братами, сестрами, близькими.
  •          Дотримуйтеся звичного режиму життєдіяльності дитини.
  •          Відповідайте на запитання дитини про події, що відбулися, простими словами, без подробиць, що можуть її налякати.
  •          Дозволяйте дитині бути поруч із вами, якщо їй страшно.
  •          Будьте терплячими, якщо дитина повертається до поведінки, яка властива дітям молодшого віку.
  •          Створюйте умови для ігор та відпочинку дитини.
  •          Допоможіть дитині займатися звичними для неї справами.
  •          Поясніть дитині, що сталося і що відбувається в цей момент.
  •          Дозвольте дитині сумувати, не чекайте, що вона виявиться сильною.
  •          Вислуховуйте думки і страхи дитини без осуду.
  •          Чітко визначте для дитини правила поведінки.
  •          Запитайте дитину, що її турбує, чого вона боїться, підтримуйте її, обговоріть, як поводитися, щоб бути в безпеці.
  •          Заохочуйте прагнення дитини бути корисною оточенню, надавайте їй таку можливість.
  •          Намагайтеся убезпечити дитину від трагічних сцен або розповідей очевидців, від розпитування сторонніми про травмуючі події тощо.

На допомогу освітянам

   Міністерством освіти і науки України спільно з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» та Асоціацією інноваційної та цифрової освіти за участю провідних міжнародних експертів з психології створено курс підвищення кваліфікації для освітян «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу в період воєнного та повоєнного часу», який затверджено Вченою радою ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» (протокол № 5 від 29.06.2022). Курс нараховує 1 кредит ЄКТС – 30 год.


Курс розроблено за моделлю змішаного навчання (blended learning) та містить 10 мультимедійних уроків у міжнародному форматі SCORM, додаткові матеріали, практичний тренінг, під час якого освітяни опанують техніку визначення психологічного стану дітей за всесвітньо відомою методикою «Save the children», яка визнана як в Україні, так і у світі.
Спецкурс передбачає розв’язання наступних завдань:
*поглиблення знань щодо оцінки поведінки постраждалого для прийняття рішення про надання першої психологічної допомоги; *розвиток навичок надання першої психологічної допомоги;
*поглиблення розуміння етіології стресу та його впливу на людину;
*удосконалення вміння визначати прояви стресу у здобувача освіти;
*розвиток уміння слухачів підтримувати комунікацію та співпрацювати у вирішенні комунікаційних проблем;
*підвищення мотивації слухачів до навчання впродовж життя та професійній сфері за допомогою цифрових технологій.

Інформаційна підтримка:

1) Підтримка дітей: поради для вчителів
2) Канал «Підтримай дитину» об’єднав понад 12 тис. батьків і вчителів https://mon.gov.ua/ua/news/kanal-pidtrimaj-ditinu-obyednav-ponad-12-tis-batkiv-i-vchiteliv
3) Психологи і педагоги дбають про психічне здоров’я дітей та дорослих https://mon.gov.ua/ua/news/psihologi-i-pedagogi-dbayut-pro-psihichne-zdorovya-ditej-ta-doroslih
4) Як пережити горе та втрату – поради психологів
5) «Підтримай дитину»: захисники і захисниці України читають казки та вірші https://mon.gov.ua/ua/news/pidtrimaj-ditinu-zahisniki-i-zahisnici-ukrayini-chitayut-kazki-ta-virshi
6) Контроль емоційного стану під час війни – пояснення психологів https://mon.gov.ua/ua/news/kontrol-emocijnogo-stanu-pid-chas-vijni-
7) Як контролювати емоційний стан під час воєнного стану? – поради психологів https://mon.gov.ua/ua/news/yak-kontrolyuvati-emocijnij-stan-pid-chas-voyennogo-stanu-poradi-psihologiv
8) Поради команди «Підтримай дитину»: як допомогти дітям з ООП опанувати нову навичку https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-komandi-pidtrimaj-ditinu-yak-dopomogti-dityam-z-oop-opanuvati-novu-navichku   
9) Ефективні поради від емоційного вигорання під час війни https://mon.gov.ua/ua/news/efektivni-poradi-vid-emocijnogo-vigorannya-pid-chas-vijni
10) Посттравматичний стресовий розлад в умовах війни: роз’яснення психологів https://mon.gov.ua/ua/news/posttravmatichnij-stresovij-rozlad-v-umovah-vijni-rozyasnennya-psihologiv
11) Симптоми посттравматичного стресового розладу в умовах війни https://mon.gov.ua/ua/news/simptomi-posttravmatichnogo-stresovogo-rozladu-v-umovah-vijni
12) Діагностика ПТСР в умовах війни: поради психологів https://mon.gov.ua/ua/news/diagnostika-ptsr-v-umovah-vijni-poradi-psihologiv
13) Посттравматичний стресовий розлад в умовах воєнних дій: методи лікування https://mon.gov.ua/ua/news/posttravmatichnij-stresovij-rozlad-v-umovah-voyennih-dij-metodi-likuvannya
14) Поради психологів проєкту «Підтримай дитину» для освітян та
15) Як говорити з учнями на складні теми? Поради для педагогів від психологів проєкту «Підтримай дитину» https://mon.gov.ua/ua/news/yak-govoriti-z-uchnyami-na-skladni-temi-poradi-dlya-pedagogiv-vid-psihologiv-proyektu-pidtrimaj-ditinu
16) Психологи проєкту «Підтримай дитину» пояснюють, чому дітям часом важко спілкуватися https://mon.gov.ua/ua/news/psihologi-proyektu-pidtrimaj-ditinu-poyasnyuyut-chomu-dityam-chasom-vazhko-spilkuvatisya
17) Як підтримати дитину, яка переживає посттравматичний стрес: поради для батьків https://mon.gov.ua/ua/news/yak-pidtrimati-ditinu-yaka-perezhivaye-posttravmatichnij-stres-poradi-dlya-batkiv
18) Як виникає та впливає злість на стан людини під час війни? https://mon.gov.ua/ua/news/yak-vinikaye-ta-vplivaye-zlist-na-stan-lyudini-pid-chas-vijni
19) Чек-лист на канікули: 8 кроків для організації ранкового простору дитини https://mon.gov.ua/ua/news/chek-list-na-kanikuli-8-krokiv-dlya-organizaciyi-rankovogo-prostoru-ditini
20) Підтримай дитину: типові реакції дитини 12-18 років під час травматичних подій https://mon.gov.ua/ua/news/pidtrimaj-ditinu-tipovi-reakciyi-ditini-12-18-rokiv-pid-chas-travmatichnih-podij
21) Поради з надання першої психологічної допомоги людям, які  пережили кризову подію https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-z-nadannya-pershoyi-psihologichnoyi-dopomogi-lyudyam-yaki-perezhili-krizovu-podiyu

МОН рекомендує освітянам під час уроку впроваджувати психологічні хвилинки. Регулярне впровадження психологічних хвилинок у зручний час та слушній нагоді допоможе здобувачу освіти стати більш спокійним, врівноваженим, а також дасть змогу краще зрозуміти свої почуття. Учитель має сам визначити, коли і у який час провести психологічну хвилинку. Інформацію можна отримати на сайті https://imzo.gov.ua/psyholohichnyj-suprovid-ta-sotsialno-pedahohichna-robota/materialy-dlia-vykorystannia-v-roboti-pid-chas-voiennykh-diy/vpravy-dlia-ditey-ta-pidlitkiv-iaki-perebuvaiut-u-stresoviy-sytuatsii-dlia-zniattia- psykhoemotsiynoho-napruzhennia/

   Для підтримки дітей, особливо з ООП створено телеграм канал
«Підтримай дитину» https://t.me/pidtrumaidutuny, (майже 13 тис.
підписників) а для підтримки дорослих «Подбай про себе»
https://t.me/PodbayProSebe (майже 2 тис. підписників).


Спільно з ЮНІСЕФ:
1) Поради від експертів ЮНІСЕФ: “Як підтримати дітей у стресових  ситуаціях” https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vid-ekspertiv-yunisef-yak pidtrimati-ditej-u-stresovih-situaciyah
2) Стартує набір на групи психологічної підтримки вчителів у межах  проєкту «Поруч» https://mon.gov.ua/ua/news/startuye-nabir-na-grupi psihologichnoyi-pidtrimki-vchiteliv-u-mezhah-proyektu-poruch

3) Поради експертів ЮНІСЕФ: як говорити з дітьми про смерть близької людини https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-ekspertiv-yunisef-yak-govoriti z-ditmi-pro-smert-blizkoyi-lyudini
4) Як доглядати за дитиною під час війни і вимушеного переміщення:  поради від експертів ЮНІСЕФ https://mon.gov.ua/ua/news/yak doglyadati-za-ditinoyu-pid-chas-vijni-i-vimushenogo-peremishennya poradi-vid-ekspertiv-yunisef
5) ЮНІСЕФ запускає індивідуальні психологічні консультації для дітей і  батьків https://mon.gov.ua/ua/news/yunisef-zapuskaye-individualni psihologichni-konsultaciyi-dlya-ditej-i-batkiv

6) Поради від експертів ЮНІСЕФ: «Правила підтримки дитини під час  евакуації» https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vid-ekspertiv-yunisef pravila-pidtrimki-ditini-pid-chas-evakuaciyi

Спільно з #stop_sexтинг
Актуальні матеріали щодо психологічної підтримки та захисту дітей  від сексуального насильства в інтернеті https://mon.gov.ua/ua/news/aktualni-materiali-shodo-psihologichnoyi pidtrimki-ta-zahistu-ditej-vid-seksualnogo-nasilstva-v-interneti

                           

  Інші матеріали:

1. Асоціація психологів Португалії презентувала посібник «Розмови про  війну» для батьків і опікунів дітей https://mon.gov.ua/ua/news/asociaciya-psihologiv-portugaliyi-prezentuvala posibnik-rozmovi-pro-vijnu-dlya-batkiv-i-opikuniv-ditej

2. Для українських учителів створюються інтерактивні групи психологічної  підтримки https://mon.gov.ua/ua/news/dlya-ukrayinskih-uchiteliv-stvoryat interaktivni-grupi-psihologichnoyi-pidtrimki
3. «Час поговорити»: в Україні запустили унікальну програму для  психологічної підтримки в міні-групах https://mon.gov.ua/ua/news/chas pogovoriti-v-ukrayini-zapustili-unikalnu-programu-dlya-psihologichnoyi pidtrimki-v-mini-grupah
4. Створено курс «Як підтримати дитину під час війни?» https://mon.gov.ua/ua/news/stvoreno-kurs-yak-pidtrimati-ditinu-pid-chas vijni


Як отримати безкоштовну психологічну допомогу?

Лінії допомоги

  • Lifeline Ukraine

Лінія працює цілодобово для запобігання самогубств та підтримки психічного здоров’я.

Як звернутися: 7333.

  • #ВАРТОЖИТИ

Команда психологів всеукраїнського кол-центру “ВАРТОЖИТИ” надає безкоштовні консультації всім, хто не може самотужки впоратись з переживаннями через війну росії проти України, а також пацієнтам із онкозахворюваннями.

Як звернутися:

5522 — lifecell та Vodafone (дзвінки безкоштовні);

+38 (093) 170 72 19 — Kyivstar (за тарифами оператора).

Графік роботи лінії: 11:00-19:00 від понеділка до п’ятниці.

  • People in Need

Міжнародна гуманітарна організація надає безкоштовні психологічні консультації цілодобово.

Як звернутися: 0 800 210 160.

  • Національна психологічна асоціація України

Психологи консультують у телефонному форматі або через відеозв’язок від 10:00 до 20:00.

Як звернутися: 0 800 100 102.

  • Кризовий центр “Соціотерапія”

Реабілітація для цивільних та військових: групова психотерапія, психотренінги, групи тілесної терапії, індивідуальні психологічні консультації, арттерапія та фільмотерапія.

Як звернутися:: +38(096) 274-59-54.  

  • Гаряча лінія психологічної підтримки МОМ

Тут консультують українською, російською, англійською, арабською та бенгальською мовами.

Як звернутися: обрати мову тут, для дзвінків з України: 0 800 211 444

  • Цілодобова лінія психологічної допомоги

Усі дзвінки для абонентів України безплатні та анонімні.

Як звернутися: 0 800 333 161.

  • Давай поговоримо

Червоний Хрест України надає психосоціальну підтримку працівникам медичних установ, військовослужбовцям, ветеранам та працівникам соціальних служб. Також фахівці поспілкуються з кожним, хто звернувся на лінію.

Як звернутися: 0 800 331 800.

  • Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації

Як звернутися: 0 800 500 335 або 116 123. Консультації можна також отримати онлайн:

Skype: @lastrada-ukraine.

Facebook: @lastradaukraine.

Telegram: @NHL116123.

Email: hotline@la-strada.gov.ua.

  • Центр допомоги постраждалим від домашнього насильства

Як звернутися: 067 835 35 08, 050 713 36 00.

  • Гаряча лінія для жертв домашнього насильства

Гаряча лінія працює на базі Урядового контактного центру, щоб надавати психологічну допомогу потерпілим від домашнього насильства жінкам, чоловікам і дітям. Сервіс доступний цілодобово.

Як звернутися: 1547 (дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів).

Онлайн-платформи

  • “Розкажи мені”

Консультації надають провідні спеціалісти Інституту когнітивного моделювання, Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, сертифіковані психологи, психотерапевти та коучі.

Як звернутися: заявку на допомогу можна залишити на сайті.

  • “Поруч”

Онлайн та очні групи психологічної підтримки для підлітків та батьків, чиє звичне життя зламала війна. Психологи працюють, щоб досвід кожного та кожної не залишився непереборною травмою на все життя.

Як звернутися:  заповнити форму.

  • Open Doors

Сертифіковані психологи Центру психологічного консультування і травмотерапії “Open Doors” мають досвід роботи з учасниками збройних конфліктів, психологічну допомогу надають за американськими стандартами.

Як звернутися: зайти в чат-бот і залишити свою заявку та контактну інформацію.

  • krisenchat

Цілодобова служба психологічного консультування в чаті для дітей та дорослих, які постраждали від війни в Україні.

Як звернутися: обери зручний месенджер для листування.  

Ініціатива об’єднала понад 55 фахівців-волонтерів з різних країн. Безкоштовну підтримку надають тим, чий запит пов’язаний з війною. Команда працює щодня, від 8:00 до 21:00.

Як звернутися: написати на зручний месенджер.

Центр психологічної підтримки для людей, які зазнали стресу внаслідок воєнних дій та переселення. У команді понад 500 психологів-волонтерів з України та світу,  кваліфіковану допомогу надають цілодобово.

Як звернутися: заповнити форму.

Психотерапевтична допомога є частиною платформи “Хаб стійкості”, створеної, щоб психологічно підтримати українців та українок у кризовий час.

Як звернутися: зареєструйся на сайті.

Безкоштовна психологічна допомога та аудіопрактики.

Як звернутися: обери на сайті психотерапевта / психотерапевтку.

Психологічна допомога українцям.

Як звернутися: зареєструйся на сайті.

Допомога людям, чиє життя зазнало впливу війни або інших травматичних подій.

Як звернутися: залиш запит  чат-боту.

Психологічна допомога дітям:

  • “Голоси дітей”

Безкоштовна лінія психологічної підтримки для дітей та батьків.

Як звернутися: 0800 210 106 або залишай заявку в телеграмі за номером: +38 099 198 57 95, телеграм, вайбер-бот.

  • Національна дитяча “гаряча” лінія

Як звернутися: 116111, 0 800 500 225.

Онлайн-консультації для підлітків.

Як звернутися: +38 066 136 33 14, або написати.

А ще ми розповідали, як впоратися з тривожністю та як подбати про своє психологічне здоров’я.

Також пояснювали, що коїться з психікою під час війни і чому можемо відчувати провину та відчай, як впоратися з травмою свідка та як допомогти собі заснути.

Залишайся на хвилі здорового глузду, бережи себе та своє ментальне здоров’я!

Поскаржитися на порушення Більше